blank

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen Hastalıklar

blank
  • Nisan 16, 2021

Yeni doğan Sarılığı

Çoğumuzun duyduğunu tahmin ettiğim yeni doğan sarılığı, adından da anlaşılacağı gibi bebeklerin ilk doğduğu günlerde ortaya çıkabilen klinik bir durumdur. 

Bebeğin kaçıncı gününde olduğu, kilosu ve bakılan Billüribin değerine göre değerlendirmeye alınır. Özellikle doğumun ilk 5. gününde olması, Bilüribin değerinin bebeğin gününe ve kilosuna göre yüksek seyretmesi ilk etapta dikkate alınan veriler olup mutlaka bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilerek tedaviye veya izleme alınmalıdır.

Sarılığı olan bebeğe evde floresan lamba uygulaması, bebeğe sarı kıyafet giydirilmesi, şekerli su içirilmesi, bebeğin çeşitli yerlerinden jiletlenerek kanatılması.. vs gibi yanlış ve tehlikeli uygulamalarla karşılaşmaktayız.Bu nedenlerle sarılığı olan bebeklerin hızlı bir şekilde çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Dil bağı (Frenulum)

Yenidoğan döneminde %4-11 arasında  değişik dercelerde sıklığı mevcuttur.

  1. Bebeğin beslenmesini  etkileyecek derecede dil bağı varsa, dil bağı kesilebilir ( Frenotomi )
  2. Frenotominin ciddi bir komplikasyonu ( yan etkisi ) yoktur
  3. Frenotomi , hekimler arasında da tam bir fikir birliği olmasa da, dil hareketleri  kısıtlılığına göre bebeği takip eden hekim karar verir.

D vitamini

Doğumdan itibaren her gün verilmeli, kışın sürekli olup yazın güneş gördüğü günlerde ara verilebilen bir durum.

2 yaşına kadar kullanılması önerilir.Kemik gelişimine katkısı yanında enfeksiyonu önleyici ve anti kanserojen etkileri de zaten bilinmekteydi. Yakın zamanda yapılmış bir çalışmada gebelikte D vit. Kullanan gebelerin çocuklarının IQ seviyelerinde anlamlı bir yükseklik olduğu da belirtilmiş.