blank

Yaşam kalitesini bozan hastalık: Endometriosis

blank
  • Nisan 29, 2021

Dünyada ki kadın popülasyonunun ortalama 10 da birini etkileyen ve etkilediği hastaların yaşam kalitelerini bozan bir hastalık olan endometriosis nedir?

Endometriosis rahim içini döşeyen ve dökülerek kadınların adet olmasını sağlayan hücrelerin olmaları gereken yer dışında yerleşmesidir. Maalesef her ay kişinin adet görmesini sağlayan hormonlar bu hücreleri de etkileyerek kişide  kasık ağrısı veya şiddetli adet ağrılarına sebep olur. Tamamen östrojen hormonuna bağımlı olan bu aylık değişimler sırasında prostaglandinler artar ve rahim dışı yerleşik endometrial hücrelerde enflamasyon yaratarak yapışkan proteinlerin salgılanmasına neden olur .Bu proteinler çevre dokular ile yapışıklıklar yaparak ağrıların daha da artmasına ve süreklilik kazanmasına yol açarak komşu organların şekil ve fonksiyonlarını bozar. Endometrioz bulaşıcı bir hastalık değildir.

      En sık olarak yumurtalıklarda( over) yerleşir -her ay minik adet kanamaları ile büyüyen kistlere Çikulata kistleri denir .Tuba yada tüpler-rahim kası içi rahim çevresi periton-bağırsaklar ve mesane sık görülen yerleşim yerleridir. Adet başlangıcı olan menarş ile menopoz yılları arasında  rastlanır. Çeşitli sosyal nedenlerle doktora başvuru ve tanı konmasında  9 ile 12 yıl arasında gecikir.

     Endometrioz  kadın infertilitesinde %30 yakın pay sahibidir. Tanı vajinal ultrason MR ve laparoskopik girişim ile konur. Laparoskopi hastalığın sınıflandırılması ve lezyonların çıkartılması açısından  ALTIN STANDARTTIR. Ayrıca progestin hormonları ve ağrı esiciler hastalığın belirtilerine göre kullanılır. Tedavi de yönlendirme çocuk isteğine bağlı programlanır.