blank

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

blank
  • Nisan 29, 2021

Kadınlarda yumurtalıkların küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde gelişen ve doğuştan ortaya çıkan bir sendromdur. Her 10 kadından birinde görülür. Aslında bu küçük kistler çatlamamış içi boş yumurtalardır. Overlerde yumurtaların gelişip çatlamasını sağlayan FSH hormonunun rölatif düşüklüğü yumurtaların yeteri kadar gelişip çatlamasını önler. Yine LH hormonunun rölatif fazla üretimi androjen hormon üretimini arttırır. Androjen artışı da insülin direnci oluşmasına neden olur.

PCOS olan kadınlarda  adet düzensizliği, vücut ağırlığında ve  ciltte yağlanma artışı, yüzde sivilcelenme ve genel olarak kıllanma artışı izlenir. Yumurtaların çatlamaması nedeniyle kadın kısırlığında önemli bir yer tutar. Uzun süre adet olamayan hastalarda endometrial hiperplazi oluşur ve adet kanamaları fazla olur.

Böbrek üstü bezlerinin fonksiyon bozuklukları ayırt edilmelidir.

Tedavisi

Tedavisinde mutlaka insülin direnci tedavi edilmeli ve hastaların zayıflaması sağlanmalıdır. Doğum kontrol hapları veya  siklik olarak progesteron  kullanımı uygulanır. PCOS a bağlı kısırlık vakalarında yumurta geliştirici ve çatlatıcı ilaçlar kullanılır.