blank

Koku-Tat Alma Bozuklukları COVİD-19

blank
  • Mayıs 3, 2021

Burun solunum işlevinin ilk parçası olmasın yanı sıra dil ile birlikte koku – tat almayı üstlenen bir organdır. Son 1 yıldan beri dünyayı etkileyen Covid-19 enfeksiyonu sonrası hastalarda tat koku bozuklukları görülmesiyle birlikte kliniğimize bu şikayet ile başvuran hasta sayısında artış meydana gelmiştir.

Koku siniri uçları burun içinde en üst seviyede her iki göz arasında burun kökünde yer almaktadır. Burundan nefes aldığımızda koku molekülleri koku sinir uçlarına ulaştığında kimyasal bir reaksiyonu tetikleyerek tat siniri ile birlikte çalışarak etrafımızdaki maddelerin, yediğimiz besinlerin ne olduğunu anlamamıza ve zevkine varmamızı sağlar.

Birtakım irritan- tahriş edici kimyasallar, virüs ve bakteriler direkt etki ya da ardından sinüziti tetikleyerek, allerjenler veya alerjiye bağlı polipler burun etlerini (konka) şişirerek hava blokajı yoluyla koku almamızı engellerler bunun sonucunda da tat duyumuz kaybolur.

Bilhassa Covid-19 enfeksiyonu, sinüzit vb. geçirdiniz  ve koku – tat bozukluğu geliştiyse en kısa zamanda polikliniğimize başvurarak yaşamakta olduğunuz fonksiyon kaybının teşhis ve tedavisini başlatmanız son derece önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa koku –tat kaybının geri dönmesinde o kadar çabuk olmaktadır.